Ułatwienia dostępu

Logo Funduszy Europejskich dla Łódzkiego, flaga Polski, napis 'Rzeczpospolita Polska', flaga Unii Europejskiej, napis 'Dofinansowane przez Unię Europejską', oraz herb województwa łódzkiego, napis 'województwo łódzkie'.

Plakat promujący projekt 'Nowy Start III – Aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców województwa łódzkiego'.

Aktualności:

Szanowni Państwo,

w związku z pozyskaniem założonej liczby formularzy rekrutacyjnych, na podstawie par. III ust 7. "Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie" informujemy o planowanym wstrzymaniu naboru formularzy rekrutacyjnych. Formularze można składać do końca obecnej tury rekrutacji, tj. do dn. 04.10.2024 do godz. 15:00.

Jednocześnie informujemy o możliwości wznowienia rekrutacji w przypadku zwolnienia miejsc w projekcie. 


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż w związku z koniecznością realizacji założeń Projektu „Nowy start III – aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców województwa łódzkiego” rekrutacja od 02.09.2024 r. pozostaje otwarta WYŁĄCZNIE dla osób w wieku 18-29 lat, które spełniają kryteria udziału w Projekcie wymienione w pkt. II ust. 1 „Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie”.


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż od 05.08.2024 r. wznawiamy rekrutację do Projektu „Nowy start III – aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców województwa łódzkiego”. Ponadto informujemy, że w związku z koniecznością realizacji założeń Projektu ww. rekrutacja zostaje wznowiona WYŁĄCZNIE dla Kandydatów należących do poniższych grup:

  • osoby w wieku 18-29 lat,
  • osoby długotrwale bezrobotne,

które spełniają kryteria udziału w Projekcie wymienione w pkt. II ust. 1 „Regulaminu rekrutacji I udziału w projekcie”.


Szanowni Państwo,

w związku z wydłużeniem okresu realizacji projektu do 30.11.2025 r., uprzejmie informujemy o aktualizacji Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie w ww. zakresie.


Szanowni Państwo,

w związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, zmieniającego Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) na lata 2021–2027, uprzejmie informujemy o aktualizacji Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie w ww. zakresie.


Szanowni Państwo,

w związku z dużym zainteresowaniem udziałem w projekcie i pozyskaniem większej liczby zgłoszeń niż dostępna liczba miejsc w projekcie, na podstawie par. III ust 7. "Regulaminu rekrutacji i udziału w projekcie" informujemy o planowanym wstrzymaniu naboru formularzy rekrutacyjnych. Formularze można składać do końca obecnej tury rekrutacji, tj. do dn. 07.06.2024 do godz. 15:00.

Jednocześnie informujemy o możliwości wznowienia rekrutacji w przypadku zwolnienia miejsc w projekcie. 


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że z powodu remontu biuro projektu w dniu 31.05.2024 r. będzie nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.


Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, iż rekrutacja do projektu „Nowy start III – aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców województwa łódzkiego” rozpoczyna się 27 maja 2024. Dokumentacja projektowa będzie dostępne na stronie projektu od 27.05.2024 oraz w biurze projektu. Zapraszamy do udziału w projekcie!


Listy rankingowe:

Opis projektu:

Fundacja Inicjatyw Regionalnych uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt „Nowy start III – aktywizacja społeczno-zawodowa mieszkańców województwa łódzkiego”. Projekt realizowany w partnerstwie z miastem Łódź.

Grupa docelowa:

Projekt skierowany jest do 50 osób bez pracy (28K; 22M) uczących się/zamieszkujących w woj. łódzkim w wieku 18 lat i więcej. Ww. grupa docelowa obejmuje min. 30 osób (17K; 13M) zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz nie więcej niż 20 osób (11K; 9M) biernych zawodowo, których przyczyną bierności jest pełnienie ról opiekuńczych lub bycie emerytem.

Główny cel projektu:

Nadrzędnym celem projektu jest aktywne włączenie społeczne ww. osób w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa w życiu społeczno-zawodowym oraz zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia.

Oferowane wsparcie:

  1. Identyfikacja potrzeb i przygotowanie indywidualnej ścieżki reintegracji (IŚR) oraz indywidualnego planu działania (IPD)
    • Efektem realizacji zadania będzie opracowanie Indywidualnej Ścieżki Reintegracji każdego uczestnika projektu (UP) w wyniku diagnozy sytuacji problemowej, jego zasobów, potencjału, dyspozycyjności i potrzeb.
    • W przypadku osób do 29 roku życia spotkania obejmą obligatoryjną ocenę umiejętności cyfrowych, z wykorzystaniem „Europejskiego narzędzia do oceny poziomu kompetencji cyfrowych”.
    • W przypadku uczestników biernych zawodowo zidentyfikowany zostanie powód ich bierności i jako część IŚR opracowany Indywidualny Plan Działania , zawierający m.in. analizę potencjału, uwarunkowania zdrowotne i społeczne, przyczyny pozostawania bez pracy, deficyty, predyspozycje zawodowe, kierunki rozwoju.
  2. Aktywizacja społeczna - indywidualne poradnictwo psychologiczne
    • Efektem indywidualnych konsultacji z psychologiem będzie poprawa funkcjonowania społecznego uczestników, eliminacja czynników uniemożliwiających im prawidłowe egzystowanie w społeczeństwie lub zaburzających poczucie własnej wartości.
    • Konsultacje podwyższą także wewnętrzną motywację uczestników do rozwoju i aktywnego korzystania ze wsparcia projektowego.
  3. Aktywizacja społeczna - indywidualne poradnictwo obywatelsko-prawne
    • Indywidualne konsultacje ze specjalistą ds. obywatelsko-prawnych ukierunkowane są na poprawę funkcjonowania uczestników projektu i eliminację czynników uniemożliwiających im prawidłowe wypełnianie ról obywatelskich, m.in. poprzez konsultacje problemów prawnych, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie w zakresie opracowywania pism formalnych.
  4. Aktywizacja społeczna - indywidualna profilaktyka uzależnień
    • Przebieg indywidualnej profilaktyki uzależnień i metodyka pracy będą dostosowane do potrzeb oraz wieku uczestników. Wsparcie będzie wykorzystywać strategie informacyjne (m.in. poznanie skutków zachowań ryzykownych), edukacyjne (m.in. rozwijanie umiejętności społecznych), a ponadto wspomagać będzie wykorzystywanie działań alternatywnych (m.in. angażowanie w aktywność pozytywną).
    • Tematyka dotyczyć będzie głównie uzależnień od alkoholu, nikotyny oraz środków psychoaktywnych (narkotyki, leki). W przypadku młodszych uczestników może skupiać się na redukcji problemowego użytkowania Internetu i telefonu.
  5. Aktywizacja społeczna - modułowe szkolenia komputerowe
    • Zakres wsparcia obejmuje modułowe szkolenia komputerowe (1-2 moduły szkoleniowe/1 UP), ukierunkowane na nabycie, rozwój bądź uzupełnienie umiejętności cyfrowych .
  6. Aktywizacja edukacyjna - modułowe szkolenia językowe
    • Zakres wsparcia obejmuje modułowe szkolenia językowe o charakterze ogólnym (1-2 moduły szkoleniowe/1 UP), ukierunkowane na nabycie, rozwój bądź uzupełnienie umiejętności językowych ogólnych bądź w zależności od potrzeb uczestników ukierunkowanych tematycznie, np. związanych z daną branżą zawodową.
  7. Aktywizacja zawodowa - modułowe szkolenia zawodowe
    • Udział w szkoleniu zawodowym. Ich tematyka oraz liczba (1-2) uzależnione będą od indywidualnych preferencji UP oraz potrzeb lokalnych pracodawców.
  8. Aktywizacja zawodowa - zatrudnienie subsydiowane
    • Zadanie stanowi odpowiedź na potrzeby UP związane z brakiem bądź ograniczonymi doświadczeniami zawodowymi i realnie umożliwi pozyskanie trwałego miejsca zatrudnienia.
  9. Aktywizacja zawodowa - pośrednictwo pracy
    • Zadanie przyjmie postać indywidualnych spotkań uczestników projektu z pośrednikiem pracy.
    • Wsparcie obejmować będzie usługi ukierunkowane na uzyskanie zatrudnienia, m.in. poprzez:
    • zdefiniowanie celu, zakresu działań oraz terminów realizacji poszukiwań ofert pracy;
    • analizowanie wspólnie z UP ofert pracy;
    • informowanie UP o aktualnej i prognozowanej sytuacji na rynku pracy;
    • inicjowanie i organizowanie kontaktów uczestników projektu z pracodawcami;
    • informowanie UP o przysługujących im prawach i obowiązkach.

Termin realizacji projektu: 01.01.2024 r. - 30.11.2025 r.

Obszar: województwo łódzkie

Główne rezultaty projektu:

  • Przywrócenie zdolności do prawidłowego wypełniania ról społecznych poprzez nabycie/uzupełnienie/rozszerzenie kompetencji społecznych i ogólnych oraz nabycie/uzupełnienie/rozszerzenie kompetencji/kwalifikacji zawodowych przez min. 40 UP;
  • Nabycie/uzupełnienie/rozszerzenie doświadczenia zawodowego przez 25 UP;
  • Aktywne poszukiwanie pracy przez min. 10 biernych zawodowo UP oraz pozyskanie zatrudnienia przez min. 30 osób.

Harmonogram udzielania wsparcia

Zadanie 1 - Identyfikacja potrzeb i przygotowanie indywidualnej ścieżki reintegracji (IŚR) oraz indywidualnego planu działania (IPD)

Zadanie 2 - Aktywizacja społeczna - indywidualne poradnictwo psychologiczne

Zadanie 3 - Aktywizacja społeczna - indywidualne poradnictwo obywatelsko-prawne

Zadanie 4 - Aktywizacja społeczna - indywidualna profilaktyka uzależnień

Zadanie 5 - Aktywizacja społeczna - modułowe szkolenia komputerowe

Zadanie 6 - Aktywizacja edukacyjna - modułowe szkolenia językowe

Zadanie 7 - Aktywizacja zawodowa - modułowe szkolenia zawodowe

Zadanie 8 - Aktywizacja zawodowa - zatrudnienie subsydiowane

Zadanie 9 - Aktywizacja zawodowa - pośrednictwo pracy

Dokumenty do pobrania:

Kliknij aby pobrać: Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie

Kliknij aby pobrać: Formularz rekrutacyjny

Kliknij aby pobrać: Umowa - kontrakt socjalny

Kliknij aby pobrać: Wzór wniosku US-7

Натисніть, щоб завантажити: РЕГЛАМЕНТ РЕКРУТАЦІЇ ТА УЧАСТІ В ПРОЄКТІ

Натисніть, щоб завантажити: АНКЕТА РЕКРУТАЦІЙНА

Натисніть, щоб завантажити: ДОГОВІР – контракт соціальний

Kliknij aby pobrać: Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis

Kliknij aby pobrać: Oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy de minimis

Kliknij aby pobrać: Wniosek o udzielenie wsparcia na subsydiowanie zatrudnienia

Wartość projektu: 2 087 664,34 zł

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 983 281,76 zł

#FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie